Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína new

Velký ročník

Velký ročník

4. 5. 2018

Velký ročník nese označení ten ročník, kdy souhrn všech vlivů působící na vinici a vinnou révu během celého roku je nejdokonalejší. Vína mají velký potenciál k uskladnění a jsou díky extrémně komplexní textuře již předurčena ke skladování. Tím si získají pestrou škálu chutí během celého procesu zrání na lahvi.

Pít tato vína jako mladá je pro milovníky vína hřích. Škoda každé láhve, která se vypije brzy. Víno neprojeví veškerou dimenzi aromatických látek a textura působí disharmonicky (kysele, hořce, svíravě). Často tato vína bývají tématem finančních spekulací, velkých investic, ale i svědky velkých zážitků a obdivů, které vyvolávají mezi svými obdivovateli - konzumenty.

Proč víno z jednoho Chateau mění diametrálně svou cenu při změně ročníku?

Fakt, že vína z produkce jednoho producenta jsou ročník od ročníku rozdílná, je dnes každému již jasné. Jednoduše na to dnes již každý přišel. Kdo ne, pochopí časem. Důvodem je odlišný charakter jednotlivých ročníků. Úhrn srážek - množství a jejich rozdělení během vegetačního období, minutáž slunečního svitu během vegetačního období, průměrná vlhkost, sumární teploty, vítr ovlivňující sanitární stav hroznu, péče a úkony vynaložené na vinici. Tyto faktory způsobí, že víno, ačkoli je vyrobené identicky jako předešlý ročník, chutná odlišně a má jiný potenciál. Tento detail nám koncově ovlivní i jeho cenu. V případě, že víno, díky výjimečnému potenciálu lze uložit k dlouhodobé archivaci, je jeho cena několikanásobně vyšší než víno z ročníků jeho potenciálu pro krátkodobé uskladnění.
 

Fakt druhý, že vína např. z oblasti Bordeaux stoupají na ceně v několikanásobcích bez detailnějších analýz charakteru ročníku, je dán extrémní poptávkou ze zemí dálného východu. Čína, východní Asie apod. kde konzumace vína se stává stále módnější a jakýmsi trendem, začaly udávat cenu. Zde platební možnosti náhle ztratily hranice a východní trh a hlavně jeho diametrálně odlišný prostor začal bordeauským obchodníkům umožňovat dosud nevídané cenové experimenty. Bohužel na to doplatili všichni milovníci vín i my.

Zpět na výpis
Interaktivní výběr
Pomoc s výběrem+

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11. 8. 2020 - Lehká vína pro denní stolování
1. 8. 2020

11. 8. 2020 - Lehká vína pro denní stolování

Letní sezóna je v plném proudu. Přijďte na zahradní degustaci vín společnosti Dobrá vína, kde budete mít možnost ochutnat skvělá vína vhodná jak k posezení u bazénu, nebo s přáteli u ohně, ale také na rodinných oslavách, nebo jen tak k večeři.

V průběhu degustace budete mít možnost nechat si ugrilovat maso, nebo výběrové klobásky, podle toho, na co zrovna budou mít chuť. Ve výběru jsou zařazená bílá vína růžová vína i červená vína, která rozhodně stojí za to ochutnat. Neváhejte si včas zakoupit své vstupenky.

Team zaměstnanců společnosti Dobrá vína se již těší na příjemné setkání, které začne přípitkem správně nachlazeného Crémantu, jehož nekonečné perlení si Vás jednoduše podmaní. Pro případ letních přeháněk bude připraven zahradní stan a v průběhu večera se hosté můžou přesunout do vnitřních prostor degustačního sálu.

18. 8. 2020 - Alsaská degustační večeře s degustací alsaských vín
2. 8. 2020

18. 8. 2020 - Alsaská degustační večeře s degustací alsaských vín

Letní období je v plném proudu. V polovině druhé části prázdnin si pro Vás společnost DobraVina.cz připravila degustaci alsaských vín ve spojení s tradiční alsaskou gastronomií. Své hosty přivítá sommeliér Miroslav Kredvík na zahradní degustaci hned dvěma vzorky dobře vychlazených Crémantů. V průběhu degustace ochutnáte 13 vzorků šumivých a bílých vín ze dvou ověřených vinařství. Na závěr večera budeme servírovat šálek dobrého espressa.

Alsasko je proslavené svými jedno odrůdovými víny a věhlasnými šumivými víny Crémant, které ochutnáte jako welcome drink při příchodu na tuto výjimečnou degustaci.

Alsasku dominuje produkce bílých vín. Proč tomu tak je, jaké jsou technologické postupy výroby vín a co všechno ovlivňuje zdejší mikroklima se dozvíte v průběhu řízené degustace.

Pečlivě vybraných 13 vzorků vína doprovodí precizně sestavené čtyřchodové degustační menu, tak aby dokonale podporovalo chutě vybraných vín.

Atmosféru celého večera zpříjemní posezení u ohně v případě příznivého počasí.

25. 8. 2020 - Degustace velkých vín ze svahů severní Rhôny
4. 8. 2020

25. 8. 2020 - Degustace velkých vín ze svahů severní Rhôny

V úterý 25. srpna 2020 pořádá společnost Dobrá vína degustaci velkých vín ze svahů severní Rhôny. Vína doprovodí bohaté degustační menu s mušlemi svatého Jakuba, nebo grilovanými dravými rybami. Ochutnávkou vín provede své hosty sommeliér Miroslav Kredvík.

Kalendář degustací na druhé pololetí roku 2020
14. 7. 2020

Kalendář degustací na druhé pololetí roku 2020

Na druhou polovinu letošního roku máme opět pestrý a nabitý kalendář. Budeme se těšit na společná setkávání s vámi.

KAM DÁL?