Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína new

Francouzské etikety

Francouzské etikety

16. 3. 2020

Společně s pestrostí francouzské vinné produkce vznikla i celkem široká škála etiket označující její vína.


Ve Francii existují tři hlavní skupiny etiket.

 

Vína s etiketou s názvem apelace, což bývá největší nebo nejtučnější nápis na etiketě, jméno producenta, eventuální upřesnění názvu parcely, z které bylo víno sklízené, ročník atd.

 

Vína s etiketou kde dominantním nápisem je název Chateau - zámku, z kterého víno pochází a pak již menšími písmeny jsou doplňující informace, apelace, jméno majitele zámku nebo hlavního oenologa, název Cuvée apod. Veškeré tyto informace přesto vyžadují určité znalosti, protože ani z jedné skupiny nevyčtete název odrůdy, protože to je právě dáno zákonem pro jednotlivé apelace. Existují již producenti, kteří tyto etikety doplňují o názvy odrůd nebo udávají tyto informace na kontraetiketách. 

 

Další skupinou jsou vína tzv.odrůdové oblastky, Vin de Pays s názvem odrůdy, ročníkem, názvem Cuvée nebo jinou obchodní značkou a názvem producenta, kde český konzument má již alespoň jasno jakou odrůdu kupuje.

K čemu taková informace slouží, když nevím jak se třeba odrůda Chardonnay projevuje v kraji l´Aude a jak třeba v l´Herault.  Některá vína jsou vybavená kontraetiketou s charakteristikou a eventuálně i doporučením pokrmu. Voilá a je vyhráno. Hledejme tedy co nejvíce, jak na lahvích, tak i v knížkách,  ptejme se prodejců, nechme si doporučit od přátel a experimentujme, sledujme různé degustace, kde se dozvíme víc a víc a časem nám celá mozaika vznikne, jako ucelený obraz o francouzské produkci. Mohu vás uklidnit, před důchodem máte jasno, o co jde. Pak už vás čeká jen krásná procházka gustativním blahem. Ale pozor, každým rokem přibývají vína z nových sklizní, a ty co jste již ochutnali, jsou rok od roku starší a stále se vyvíjí.

 

Co nám zbývá? Pít a pít a číst v knihách a srovnávat poznatky a zkušenosti jiných s vlastními.

Zpět na výpis
Interaktivní výběr
Pomoc s výběrem+

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak uchovávat víno
10. 1. 2020

Jak uchovávat víno

V případě, že nevlastníte zámek, hrad ani obdobnou nemovitost, kde sklepení nabízí prostor k uskladnění lehkých letounů, nevěšte hlavu. I v průměrných všedních podmínkách lze uskladnit kvalitní vína. Samozřejmě, že budeme mluvit o menším množství, ale pár desítek lahví někdy i stovek najde své podmínky.

Podávání vína
24. 2. 2020

Podávání vína

K hezkému zážitku a k radosti nestačí pouze víno nachladit, otevřít a jen tak vypít. K dokonalosti daného okamžiku a vychutnání vína v jeho plné kráse je potřeba trochu více. S vínem se musí umět zacházet, otvírat při správné teplotě, odhadnout dobu dekantace před konzumací, zvolit ten správný typ sklenky a samozřejmě i pokrm.
Jak si vybrat víno
5. 5. 2020

Jak si vybrat víno

Nevíme, jestli Vás to uklidní, ale ani většina Francouzů se ve svých vínech nevyzná tak, aby si ho dokázali vybrat a zaručeně si pochutnali. Zkusíme Vám trochu pomoci nahlédnout do komplikovaného systému, ale nejdříve Vám nabídneme rychlou radu pro výběr podle typu vína, abyste mohli u nás nakoupit a pak pokračovat ve studiu již s plnou sklenicí pro Vás lahodného vína. Garantujeme Vám sice kvalitu u nás prodávaných vín, ale co konzument to jiný vkus, takže je třeba zjistit, co chutná právě Vám.

KAM DÁL?