Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína new

Víno z apelace FIXIN

Víno z apelace FIXIN

8. 4. 2019

Víno z apelace FIXIN (čti Fisan nebo Fiksan) vždy s notnou dávkou nosovky, není víno, které by si běžný Čech otvíral 2x týdně. Samozřejmě až na pár výjimek, což jsou Ti kdo již pochopili, že se jedná o víno z krásných strání s výsadbou jak Pinot Noiru, tak i dokonce Chardonnay. Tato apelace je deklarována s rozlohou od 96ha do 102 ha. Dle toho, jak máte staré informace a kdy bylo měření prováděno. Necelá pětina vinic je dokonce zatříděna do jakosti Premier Cru.

Víno patří mezi mé oblíbené a kdykoli je příležitost, jdu do toho…. Pevná textura je vždy prvním znakem nejen úspěchu z chuťového zážitku daného okamžiku, ale i velkým příslibem k archivaci. O archivaci si brzy řekneme více, nejen v psaném textu, ale i na našich degustacích, neb jsem na toto téma dotazován častěji a častěji.

Víno se nese v šatu celkem tmavší barvy proti jiným Pinotům Burgundska, ale není divu když pochází z míst hned pod městem Dijon a první apelací Marsannay či druhým sousedem Gevrey Chambertin. Geologické posuny, či spíše propad hlavní desky, která sahá na východ až k regionu Jura, byl v těchto místech nejrazantnější. Došlo k otevření „terroirního srdce“, kam  se rázem potřebovaly podívat i kořeny místní révy a o senzaci bylo postaráno. Tento kořenový systém, samozřejmě za předpokladu, že nebyl příliš zatížen herbicidni a pesticidní náloží, byl schopen dosáhnout patřičné hloubky, aby nám mohl ukázat tzv. terroirní vína. Ano, a o to nám tu jde.

Fixin, jsou vína jak červená, tak i bílá, která umí do své vůně přenést vůni kamení a mateřské skály kde se zrodila a do chutě dokonalou mineralitu, která tvoří z burgundských vín to, co nenajdete nikde na světě. Proto jsou v současné době, i přes výsadbové exploze v Číně a dálném východě, Burgundy stále na vzestupu cen i respektu pravých milovníků vína.

Můj dnešní FIXIN je z Domaine KOHUT z ročníku 2015. Víno, které od prvního přivonění po otevření ihned promluví. Intenzita je výrazná, ale zprvu né zrovna příjemná. Není divu, je to Pinot. Po několika protočení ve sklenici to začne komunikovat, ale po malých dávkách v širokém spektru.

Burgundy nejsou svůdníci od prvního okamžiku, ale aristokrati jak se patří. Tomu musíš přijít na kloub časem a věkem J Tóny třešní a rybízu se postupně prolínají s jemnými nuancemi dřevin, ocele, železa, kamení až po podtóny koření. Nové koření, bobkový list, jalovec, máta, tymián, hořčičné semínko, vše dle doby provzdušnění a v návaznosti na změnu teploty mezi přechodem z vinotéky či sklepa na stůl ve sklenici.

Chuť je suchá a taniny drhnou jak se taky pěkně sluší a patří na tak pěkný ročník. Dochuť se během celkem krátké doby mění z ovoce do pečených švestkových koláčů s mákem, ale pozor žádný džemák to není.

Struktura je perfektně vybalancovaná s řádnými kyselinami, tak aby i za 5-10-15 let bylo jasný kdo je tady pánem na světovém trhu a Burgundy, ty nikomu nic nedarují jen tak …. To jsou bojovníci do poslední kapky…, né krve, ale kapky na dně láhve :)  

Vína z Domaine KOHUT, budou v eshopovém sortimentu od 1.5. 2019

 

Zpět na výpis
Interaktivní výběr
Pomoc s výběrem+

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

18.6. 2020 - Degustace Cremant a Champagne
3. 6. 2020

18.6. 2020 - Degustace Cremant a Champagne

Pokud patříte mezi milovníky bublinek, určitě byste neměli chybět na naší degustaci šumivých francouzských vín, vyrobených tradiční metodou. Vína z oblasti Champagne jsou vnímána jako vína sváteční a mezi milovníky vín mají mnoho nadšených obdivovatelů. Svěží Cremanty zase zaujmou svou chutí, která nese charakter místa, kde bylo víno vypěstováno. Všechny tyto senzorické odstíny budeme vzájemně porovnávat, a proto byste si neměli nechat ujít naši degustací, která bude samozřejmě doplněna lehce a svěže laděným menu lichotícím degustovaným vínům.

Velký ročník
4. 5. 2018

Velký ročník

Velký ročník nese označení ten ročník, kdy souhrn všech vlivů působící na vinici a vinnou révu během celého roku je nejdokonalejší. Vína mají velký potenciál k uskladnění a jsou díky extrémně komplexní textuře již předurčena ke skladování. Tím si získají pestrou škálu chutí během celého procesu zrání na lahvi.

Jak si vybrat víno
19. 5. 2018

Jak si vybrat víno

Nevíme, jestli Vás to uklidní, ale ani většina Francouzů se ve svých vínech nevyzná tak, aby si ho dokázali vybrat a zaručeně si pochutnali. Zkusíme Vám trochu pomoci nahlédnout do komplikovaného systému, ale nejdříve Vám nabídneme rychlou radu pro výběr podle typu vína, abyste mohli u nás nakoupit a pak pokračovat ve studiu již s plnou sklenicí pro Vás lahodného vína. Garantujeme Vám sice kvalitu u nás prodávaných vín, ale co konzument to jiný vkus, takže je třeba zjistit, co chutná právě Vám.

Podávání vína
28. 10. 2018

Podávání vína

K hezkému zážitku a k radosti nestačí pouze víno nachladit, otevřít a jen tak vypít. K dokonalosti daného okamžiku a vychutnání vína v jeho plné kráse je potřeba trochu více. S vínem se musí umět zacházet, otvírat při správné teplotě, odhadnout dobu dekantace před konzumací, zvolit ten správný typ sklenky a samozřejmě i pokrm.

KAM DÁL?